آنچه باید از اجزا و راه اندازی سیستم پنل خورشیدی بدانید

هنگامی که پنل های خورشیدی در یک مکانی راه اندازی می شوند، هزینه نگهداری آن ها نسبتا رایگان است و به این دلیل است که اکثر سیستم های خورشیدی از قطعات و قسمت های متحرک تشکیل نشده اند و ثابت هستند؛ تا زمانی که آنها نور خورشید را دریافت می کنند و دچار نقص نشوند می توان حدود ۲۵ تا ۳۰ سال از تولید برق آن ها استفاده کرد،

چگونه می توان یک سیستم خورشیدی را راه اندازی کرد؟ این سیستم ها به چه اجزای جانبی نیاز دارند؟

به دلیل سهولت استفاده از سیستم های پنل خورشیدی، اکثر مردم در مورد تنظیمات واقعی، قطعات بکار رفته در این سیستم و همچنین نحوه اتصال و تبدیل برق تولیدی برای استفاده توسط سیستم برق خانگی چیزی نمی دانند؟ در ادامه این مقاله مقدمه ی مختصری از تنظیمات و اجزای بکار رفته در سیستم خورشیدی شرح خواهیم داد.

منطقه مورد نیاز برای نصب پنل خورشیدی

مهمترین بخش برای راه اندازی سیستم خورشیدی، منطقه ای است که پنل های خورشیدی باید در آنجا نصب شوند. پنل های خورشیدی باید در محیطی که در آنجا آفتاب نسبت به فضا های دیگر آن مکان بیشتر تابیده می شود قرار گیرد و همچنین برای گرفتن انرژی مطلوب برای تولید برق باید زاویه قرار گیری آن به سمت جنوب متمایل شود، این موضوع به این معنی نیست که سطح این پنل های خورشیدی نمی تواند به سمت غرب یا شرق باشد، پنل های خورشیدی تا زمانی که روی سطح آن سایه نباشد می تواند انرژی تولید کند.

هنگامی که صحبت از پنل های خورشیدی به میان می آید، گزینه های مختلفی در مورد نوع پنل خورشیدی و شرکت سازنده آن وجود دارد. نوع پنل خورشیدی که شما انتخاب می کنید بسیار بستگی به شرایط محیطی، بودجه و کارایی مورد نظر دارد. به عنوان مثال، اگر شما قصد نصب پنل خورشیدی روی سطح زمین را دارید به این معنی است که احتمالا شما مقدار قابل توجهی از زمین در دسترس دارید و میتوانید با هزینه کمتر نوع استاندارد پنل خورشیدی را خریداری کنید. اگر قصد نصب پنل های خورشیدی روی سقف خانه خود را دارید پس احتمالا فضای نسبتا محدودی در اختیار دارید و باید از این فضا بیشترین کارایی را بگیرید پس باید پنل خورشیدی انتخابی یکپارچه و دارای کارایی و بهره بالا باشد تا بتواند بیشترین برق را به نسبت فضای اشغالی تولید کند و بتوان در فضا صرفه جویی کرد.

بسیاری از خریداران پنل های خورشیدی پنل هایی با کارایی بالا را انتخاب می کنند حتی اگر به آنها نیاز نداشته باشند زیرا آنها ترجیح می دهند پنل های کمتری نصب کنند.

پایه نگهداری پنل خورشیدی

پنل های خورشیدی توسط پایه ی نگهدارنده به مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید محکم متصل می شوند تا این پنل ها تکان نخورند و ثابت باشند.

دستگاه اینورتر

یکی از دستگاه هایی که برای راه اندازی سیستم خورشیدی لازم می باشد اینورتر است. اینورتر باید توسط سیمی به پنل خورشیدی متصل شود و هدف از گذاشتن اینورتر میان پنل خورشیدی و مصرف کننده این است که این دستگاه جریان برق مستقیم (DC) را به جریان برق متناوب (AC) تبدیل می کند و این وسیله برای مصارف خانگی بسیار لازم و ضروری می باشد.

کلید قطع کننده

برای خاموش کردن و از مدار خارج مردن سیستم خورشیدی باید حتما یک کلید جدا و مجزا از سیستم در نظر گرفت تا در مواقع لزوم این سیستم را از مدار خارج کرد. در واقع، بسیاری از سیستم های پنل خورشیدی دارای دو کلید جداگانه هستند: ۱- کلید قطع جریان DC ( که جریان DC را میان پنل های خورشیدی و اینورتر را قطع می کند) و ۲- کلید قطع جریان AC (که جریان AC را میان اینورتر و شبکه یا سیستم های وابسته به شبکه قطع می کند. اگر چه به طور عادی کلید های قطع در طول عمر یک سیستم پنل خورشیدی مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما به دلیل ایمنی بیشتر این سیستم از این کلید ها استفاده می شود. نصب کننده های حرفه ای برای سرویس و نگهداری سیستم های خورشیدی از کلید های قطع کننده استفاده می کنند تا سیستم خورشیدی را خاموش کنند.

باتری

هنگام نصب سیستم خورشیدی باتری ها بسیار محبوب هستند تا کنار این سیستم قرار گیرند. بسیاری از صاحبان خانه از باتری ها استفاده میکنند برای اینکه یک برق پشتیبان برای خود داشته باشند و مابقی برق تولیدی را به شبکه برق شهری می دهند و بقیه کسانی که از باتری ها استفاده می کنند چون به شبکه برق متصل نیستند برق را برای مواقعی که نمی توانند از انرژی خورشیدی استفاده کنند ذخیره می کنند تا در این مواقع استفاده کنند.

مکانی که باتری ها در مدار سیستم خورشیدی قرار می گیرند بستگی به نوع باتری و کاربردی که شما می خواهید دارد. بعضی از باتری ها قبل از اینورتر قرار می گیرد و توسط جریان برق DC، برق در آن ها ذخیره می شود اما برخی دیگر بعد از اینورتر قرار می گیرد و از جریان AC برای ذخیره برق استفاده می کنند. باتری ها جزئی محبوب در میان بقیه اجزاء سیستم های خورشیدی هستند اما برای این سیستم لازم و ضروری نیستند. اگر سیستم خورشیدی را متصل به شبکه برق طراحی و نصب کنید به ندرت از قطع برق رنج میبرید البته در شرایطی خاص مانند وقتی که به شبکه برق دسترسی ندارید، باتری ها بسیار کارآمد می باشند.

در خصوص نصب باتری بهتر است کارایی که برایتان مهم است را در نظر بگیرید سپس با شرکت ارائه دهنده سیستم های پنل خورشیدی مشورت کنید تا یک سیستم مناسب برای شرایط شما طراحی کنند.

شارژ کنترلر

شارژ کنترلر دستگاهی می باشد که بوسیله آن می توان ولتاژ و جریان خروجی از پنل خورشیدی را کنترلر کرد تا باتری ها دچار آسیب نشوند و همچنین مانع بیش از حد شارژ شدن باتری و با تخلیه کامل باتری می شود که این باعث افزایش طول عمر باتری می گردد.

اطلاعات مربوط به متقاضي احداث نيروگاه تجديدپذير

  • نام شخصیت حقیقی/حقوقی

  • اطلاعات قبض برق

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden